Home / Headers, Male Pins / PREC022DBBN-M71RC
minImg
PREC022DBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
PREC022DBBN-M71RC
Description:
CONN HEADER R/A 44POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Discontinued at Digi-Key
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 44
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Series -
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.220" (5.58mm)