PREC036SACN-RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
PREC036SACN-RC
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 36
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.320" (8.13mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.648" (16.47mm)