Home / DC DC Converters / PRFE20W-O72-D24-D
minImg
PRFE20W-O72-D24-D
CUI Inc.
Product No:
PRFE20W-O72-D24-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC-DC ISOLATED, 20 W, 8.5~160 VD
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 160V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 410mA, 410mA
Voltage - Input (Min) 8.5V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 90%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -24V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.2 kV
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Control Features Enable, Active High
Series PRF20 (20W)
Power (Watts) 20 W