PRG21BC2R2MM1RA
Murata Electronics
Product No:
PRG21BC2R2MM1RA
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
PTC RESET FUSE 16V 220MA 0805
In Stock : 4993
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 220 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency UL
Current - Max 9 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series POSISTOR®, PRG
Type Ceramic
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)
Resistance - 25°C (Typ) 2.2 Ohms
Mfr Murata Electronics
Current - Trip (It) 500 mA