PRL30-15AO
Autonics
Product No:
PRL30-15AO
Manufacturer:
Autonics
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
In Stock : 64
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (TA)
Ingress Protection IP67
Termination Style Cable Leads
Sensing Distance 0.591" (15mm)
Output Type NO, 2-Wire
Response Frequency 20Hz
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series PR
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 85VAC ~ 264VAC