PRMA1B12
Coto Technology
Product No:
PRMA1B12
Manufacturer:
Coto Technology
Description:
RELAY REED SPST 500MA 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Switching Voltage 200VAC, 200VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 500 mA
Coil Current 12 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1 VDC
Contact Form SPST-NC (1 Form B)
Seal Rating -
Series PRMA
Operate Time 0.5 ms
Contact Material -
Mfr Coto Technology
Coil Voltage 12VDC
Release Time 0.5 ms
Must Operate Voltage 9 VDC