Home / Headers, Male Pins / PRPC035SGAN-M71RC
minImg
PRPC035SGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
PRPC035SGAN-M71RC
Description:
CONN HEADER R/A 35POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 35
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Series -
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)