PRPN011PAEN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PRPN011PAEN
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
User Guide
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 1
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.346" (8.80mm)