Home / DC DC Converters / PRQ200W-Q48-S5-D
minImg
PRQ200W-Q48-S5-D
CUI Inc.
Product No:
PRQ200W-Q48-S5-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Package:
Quarter Brick
Description:
DC DC CONVERTER 5V 200W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package Quarter Brick
Current - Output (Max) 40A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 88%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.43" L x 1.58" W x 0.50" H (61.8mm x 40.2mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series PRQ200W
Power (Watts) 200 W