PRT08-1.5DC
Autonics
Product No:
PRT08-1.5DC
Manufacturer:
Autonics
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 1.5MM CYL
In Stock : 318
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (TA)
Ingress Protection IP67
Termination Style Cable Leads
Sensing Distance 0.059" (1.5mm)
Output Type NC, 2-Wire
Response Frequency 1.5kHz
Shielding Shielded
Product Status Active
Indicator LED
Series PR
Package / Case Cylinder, Threaded - M8
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V