PSA-1100-12-B
CUI Inc.
Product No:
PSA-1100-12-B
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1100W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 100 V
Minimum Load Required -
Approval Agency CB, CE, cTUVus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 12.65" L x 2.15" W x 1.58" H (321.3mm x 54.6mm x 40.1mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 92 A
Series PSA-1100 (1100W)
Power (Watts) 1100W
Type Front End
Efficiency 93.5%
Mfr CUI Inc.
Features PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC