PSB2122330KGS
Nichicon
Product No:
PSB2122330KGS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 1.2KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 23 mOhms
Ratings -
Series PSB
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 630V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.033 µF