PSC12-11SURKWA
Kingbright
Product No:
PSC12-11SURKWA
Manufacturer:
Kingbright
Description:
1.2" ALPHANUMERIC RED LED DISPLA
In Stock : 217
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Color Red
Current - Test 10mA
Size / Dimension 1.575" H x 1.083" W x 0.453" D (40.00mm x 27.50mm x 11.50mm)
Millicandela Rating 63mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 75mW
Common Pin Common Cathode
Package / Case 18-DIP (0.800", 20.32mm)
Number of Characters 1
Display Type 16-Segment, Alphanumeric
Digit/Alpha Size 1.20" (30.48mm)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.85V, 3.7V