PSC39-21YWA
Kingbright
Product No:
PSC39-21YWA
Manufacturer:
Kingbright
Description:
DISP 14SEG 0.39" SGL YLW 16DIP
User Guide
Color Yellow
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.820" H x 0.390" W x 0.380" D (20.83mm x 9.91mm x 9.65mm)
Millicandela Rating 2.3mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 75mW
Common Pin Common Cathode
Package / Case 16-DIP (0.295", 7.50mm)
Number of Characters 1
Display Type 14-Segment, Alphanumeric
Digit/Alpha Size 0.39" (10.00mm)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V