PSD10-12-1212
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PSD10-12-1212
Package:
6-DIP Module
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 12W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.59" L x 0.87" W x 0.31" H (40.4mm x 22.1mm x 8.0mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-DIP Module
Current - Output (Max) 500mA, 500mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Series PSD (10W)
Power (Watts) 12 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 84%