PSK-60-5-DIN
CUI Inc.
Product No:
PSK-60-5-DIN
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 5V 50W
In Stock : 12
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DC Voltage - Input (Max) 370V
Product Status Active
Current - Output (Max) 10A
AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
DC Voltage - Input (Min) 100V
Efficiency 84%
Mfr CUI Inc.
Features Universal Input
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type AC or DC
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 5V
Size / Dimension 5.39" L x 2.76" W x 1.49" H (137.0mm x 70.0mm x 37.9mm)
Number of Outputs 1
Series PSK-60 (60W)
Power (Watts) 50W