PSK-S10C-9-T
CUI Inc.
Product No:
PSK-S10C-9-T
Description:
AC/DC CONVERTER 9V 10W
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 80%
Mfr CUI Inc.
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1 9V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 1.09" H (76.0mm x 31.5mm x 27.8mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 1.1 A
Series PSK-S10C (10W)
Power (Watts) 10W