Home / Speakers / PSR20N08AK
minImg
PSR20N08AK
Mallory Sonalert Products Inc.
Product No:
PSR20N08AK
Description:
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 78DB
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Frequency Range 560 Hz ~ 7 kHz
Shape Round
Ingress Protection -
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Termination Solder Pads
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Product Status Active
Material - Magnet Nd-Fe-B
Ratings -
Series PSR
Type General Purpose
Power - Rated 300 mW
Technology Magnetic
Power - Max 500 mW
Frequency - Self Resonant 560Hz
Mfr Mallory Sonalert Products Inc.
Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
Port Location Top
Package Bulk
Impedance 8 Ohms