Home / Speakers / PSR4040N08A21.3K
minImg
PSR4040N08A21.3K
Mallory Sonalert Products Inc.
Product No:
PSR4040N08A21.3K
Description:
SPEAKER 8OHM 3W TOP PORT 81DB
User Guide
Frequency Range 220 Hz ~ 20 kHz
Shape Square
Ingress Protection -
Height - Seated (Max) 0.839" (21.30mm)
Termination Solder Eyelet(s)
Size / Dimension 1.575" L x 1.575" W (40.00mm x 40.00mm)
Product Status Obsolete
Material - Magnet Nd-Fe-B
Ratings -
Series PSR
Type General Purpose
Power - Rated 3 W
Technology Magnetic
Power - Max 5 W
Frequency - Self Resonant 220Hz
Mfr Mallory Sonalert Products Inc.
Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
Port Location Top
Package Bulk
Impedance 8 Ohms