PT1000-1400HM
API Delevan Inc.
Product No:
PT1000-1400HM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 1MH 1.8A 620 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.550" (13.97mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.400" Dia (35.56mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 620mOhm Max
Inductance 1 mH