PT25R-1000
API Delevan Inc.
Product No:
PT25R-1000
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 25UH 10.4A 14 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 10.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia x 0.400" W (25.40mm x 10.16mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 14mOhm Max
Inductance 25 µH