PT270R24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PT270R24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Contact Rating (Current) 12 A
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 192 Ohms
Must Release Voltage 7.2 VAC
Product Status Active
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series PT, SCHRACK
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 19.2 VAC