PT50R-1320HM
API Delevan Inc.
Product No:
PT50R-1320HM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 50UH 11A 20 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 11 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.320" Dia (33.53mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Inductance 50 µH