PT5R-1000
API Delevan Inc.
Product No:
PT5R-1000
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 5UH 12.8A 8 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 12.8 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia x 0.400" W (25.40mm x 10.16mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Inductance 5 µH