PT65501L254
APEM Inc.
Product No:
PT65501L254
Manufacturer:
APEM Inc.
Description:
SWITCH ROTARY DIP BCD 150MA 24V
In Stock : 1577
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Number of Positions 10
Actuator Level Raised
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 24VDC
Actuator Type Rotary with Knob
Current Rating (Amps) 150mA
Contact Finish Gold
Circuit BCD
Height Above Board 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mechanical Life 10,000 Cycles
Product Status Active
Series PT65
Body Material Thermoplastic
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life -
Mfr APEM Inc.
Pitch 0.100" (2.54mm), Full