Home / Slide Potentiometers / PTA3043-2015CPB502
minImg
PTA3043-2015CPB502
Bourns Inc.
Product No:
PTA3043-2015CPB502
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
SLIDE POT 5K OHM 0.2W TOP 30MM
User Guide
Fader Type Standard
Tolerance ±20%
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Product Status Active
Resistance 5 kOhms
Series Pro Audio PTA
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Travel Range 30mm