Home / Slide Potentiometers / PTA4553-2210CIB103
minImg
PTA4553-2210CIB103
Bourns Inc.
Product No:
PTA4553-2210CIB103
Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 45MM
In Stock : 19
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Fader Type Standard
Tolerance ±20%
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Product Status Active
Resistance 10 kOhms
Series Pro Audio PTA
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Travel Range 45mm