Home / Slide Potentiometers / PTA6044-2015CPB103
minImg
PTA6044-2015CPB103
Bourns Inc.
Product No:
PTA6044-2015CPB103
Description:
SLIDE POT 10KOHM 0.125W TOP 60MM
User Guide
Fader Type Dual
Tolerance ±20%
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Product Status Active
Resistance 10 kOhms
Series Pro Audio PTA
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Travel Range 60mm