Home / Slide Potentiometers / PTB0153-2010BPB103
minImg
PTB0153-2010BPB103
Bourns Inc.
Product No:
PTB0153-2010BPB103
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM
In Stock : 808
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Fader Type Standard
Tolerance ±20%
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 5.039" L x 0.630" W x 0.315" H (128.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Resistance 10 kOhms
Series Pro Audio PTB
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Travel Range 100mm