PTCCL05H390HBE
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
PTCCL05H390HBE
Description:
PTC RESET FUSE 265V 39MA RADIAL
In Stock : 1941
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Voltage - Max 265V
Current - Hold (Ih) (Max) 39 mA
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Approval Agency UR
Current - Max 300 mA
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.217" T (5.00mm x 5.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series PTCCL - 265V
Type Ceramic
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - 25°C (Typ) 260 Ohms
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Trip (It) 59 mA