PTCCL11H701DBE
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
PTCCL11H701DBE
Description:
PTC RESET FUSE 30V 700MA RADIAL
In Stock : 1353
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 30V
Current - Hold (Ih) (Max) 700 mA
Height - Seated (Max) 0.606" (15.40mm)
Approval Agency UR
Current - Max 8 A
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" Dia x 0.157" T (10.50mm x 4.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series PTCCL - 30V
Type Ceramic
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - 25°C (Typ) 1.3 Ohms
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Trip (It) 1.05 A