PTCCL21H601HBC
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
PTCCL21H601HBC
Description:
PTC RESET FUSE
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Voltage - Max 265V
Current - Hold (Ih) (Max) 600 mA
Height - Seated (Max) 1.004" (25.50mm)
Approval Agency UR
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.807" Dia x 0.217" T (20.50mm x 5.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series PTCCL - 265V