PTCTZ3MR500STE
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
PTCTZ3MR500STE
Description:
PTC RESET FUSE 425V 2SMD
User Guide
Operating Temperature -
Voltage - Max 425V
Height - Seated (Max) -
Approval Agency -
Current - Max 90 mA
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.283" W (10.00mm x 7.20mm)
Product Status Active
Ratings -
Series PTCTZ
Type Ceramic
Package / Case 2-SMD
Thickness (Max) 0.142" (3.60mm)
Resistance - 25°C (Typ) 50 Ohms
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Trip (It) 150 mA