PTD902-1215K-B503
Bourns Inc.
Product No:
PTD902-1215K-B503
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
User Guide
Number of Gangs 2
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch Detent
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Series Pro Audio PTD90
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)