Home / PTC Thermistors / PTGLS9AR0R2M1B51B0
minImg
PTGLS9AR0R2M1B51B0
Murata Electronics
Product No:
PTGLS9AR0R2M1B51B0
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
THERMISTOR PTC 16V 0.2 OHM 120C
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Series Posistor®
Package / Case Radial, Box
Power - Max 2 W
Resistance Tolerance ±20%
Mfr Murata Electronics
Resistance @ 25°C 200 mOhms