PTHF100-121H
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF100-121H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 100UH 3.24A 65 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 3.4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 3.24 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.820" Dia (20.83mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 65mOhm Max
Inductance 100 µH
Series PTHF
Type Toroidal
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Frequency - Self Resonant 2MHz