PTHF100R-30SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF100R-30SM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 100UH 1.5A 150MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 600mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.440" L x 0.440" W (11.18mm x 11.18mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Inductance 100 µH
Series PTHFR-SM
Type Toroidal
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6MHz