PTHF150R-894VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF150R-894VM
Description:
FIXED IND 150UH 6.5A 35 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 1.400" (35.56mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 6.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 35mOhm Max
Inductance 150 µH
Series PTHFR-VM
Type Toroidal
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Frequency - Self Resonant 1MHz