PTHF200R-30SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF200R-30SM
Description:
FIXED IND 200UH 1.04A 300MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.04 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.440" L x 0.440" W (11.18mm x 11.18mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Inductance 200 µH
Series PTHFR-SM
Type Toroidal
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 3MHz