PTHF200R-50SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF200R-50SM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 200UH 1.97A 140MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.97 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Inductance 200 µH
Series PTHFR-SM
Type Toroidal
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 2MHz