PTHF250-121H
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF250-121H
Description:
FIXED IND 250UH 2.07A 160MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.07 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.850" Dia (21.59mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Inductance 250 µH
Series PTHF
Type Toroidal
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Frequency - Self Resonant 1MHz