PTHF250R-40SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF250R-40SM
Description:
FIXED IND 250UH 1.05A 360MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.05 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.570" L x 0.560" W (14.48mm x 14.22mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Inductance 250 µH
Series PTHFR-SM
Type Toroidal
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 2.5MHz