PTHF25R-894
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF25R-894
Description:
FIXED IND 25UH 12.8A 8 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 13.5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 12.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.300" Dia x 0.650" W (33.02mm x 16.51mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Inductance 25 µH
Series PTHFR
Type Toroidal
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Frequency - Self Resonant 8MHz