PTKM10-30SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM10-30SM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 2.56A 50 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 800mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.56 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.440" L x 0.440" W (11.18mm x 11.18mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Inductance 10 µH
Series PTKM-SM
Type Toroidal
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 35MHz