PTKM100R-50
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM100R-50
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 100UH 3.14A 55 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 3.14 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.625" Dia x 0.300" W (15.87mm x 7.62mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
Inductance 100 µH
Series PTKMR
Type Toroidal
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Frequency - Self Resonant 4MHz