PTKM100R-59
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM100R-59
Description:
FIXED IND 100UH 4.9A 44 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 2.4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 4.9 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.100" Dia x 0.475" W (27.94mm x 12.06mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 44mOhm Max
Inductance 100 µH
Series PTKMR
Type Toroidal
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Frequency - Self Resonant 2MHz