PTKM10R-50
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM10R-50
Description:
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 7.36 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.625" Dia x 0.300" W (15.87mm x 7.62mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Inductance 10 µH
Series PTKMR
Type Toroidal
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Frequency - Self Resonant 35MHz