PTKM10R-59
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM10R-59
Description:
FIXED IND 10UH 14.5A 8 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 7.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 14.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.100" Dia x 0.475" W (27.94mm x 12.06mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Inductance 10 µH
Series PTKMR
Type Toroidal
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Frequency - Self Resonant 20MHz