PTKM150-121H
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM150-121H
Description:
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.68 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.850" Dia (21.59mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 95mOhm Max
Inductance 150 µH
Series PTKM
Type Toroidal
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Frequency - Self Resonant 1.5MHz