PTM902-020F-104B2
Bourns Inc.
Product No:
PTM902-020F-104B2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
User Guide
Number of Gangs 2
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch Push-Push, SPDT
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series Pro Audio PTM90
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 100k
Size - Body Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)